Blog

3D Laser scanner - Lazer Tarayıcı nedir?21 Nisan 2015

Stonex X300 3 boyutlu tarama için mevcut en iyi çözümdür. Tasarım ve üretim tamamen İtalyadır. Stonex X300 3D Tarama herhangi bir uygulama için en iyi çözümdür. Akıllı tarama sistemi sayesinde detay yoğunluğuna bağlı olarak yüksek hassasiyetli ölçüm yapar. Yalıtımlı dış gövdesi sayesinde EMÖ, optik ve diğer hassas parçaları herhangi bir zarar görme riski olmadan korur.

GNSS (CORS) Cihazı nedir, nasıl kullanılır03 Ocak 2015

İtalyan GPS ve GNSS üreticisi Stonex’in CORS ağları ve klasik RTK çalışmaları için geliştirdiği S9III çözümü etkileyici özelliklerle donatıldı. S9III, en son teknolojiye ve gelişmiş sinyal işleme algoritmasına sahiptir. Dahili haberleşme donanımları ile sorunsuz bir ölçüm hedefleyen S9III, bugün ve gelecekte hizmet verecek tüm uydu navigasyon sistemlerini destekler. GPS, GLONASS, GALILEO ve COMPASS sinyallerine donanım değişikliği yapmadan uyum sağlayan geniş bant GNSS anteni ve anakartı ile geleceğin sistemidir.

Total Station nedir ve ne işe yar03 Ocak 2015

Total station nedir? Total station nasıl kullanılır? Total station inşaatta çok işe yarar Total station fiyatı öğrenmek için Telefon numarasına 0312 438 49 05 arayın

Gökyüzünün En Ayrıntılı Görüntüsü 19 Temmuz 2012

Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzünün en detaylı görüntüsü yayınlandı...

Teodolit nedir, nasıl kullanılır31 Aralık 2014

Teodolit, hassas bir ölçüm aletidir. Mesafe ölçme teodoliteleri; sine-teodolit ve foto teodolit olmak üzere iki tip halinde geliştirilmiştir. Foto-teodolitlerin sine-teodolitlerden farkı bu sonuçlara geniş bir görüş sahası sağlayan gayet hassas, sabit camlevha kameranın konmuş olması ve müteaddit ışıklamaların yapılabilmesidir. Sine-teodolitin bir takip aleti olmasına mukabil foto-teodolit fotoğraf çekme sırasında yerine sabit olarak kalmaktadır.

Türkiye nin sınırlarını yeniden belirleniyor.30 Kasım 2013

Yeni dönemde 81 ilde 16 bin köyün sınırı yeniden çizilecek. Düşmanlıklara, cinayetlere sebep olan arazi ihtilafları bitecek.

Navigasyonda Kıbrıs Krizi19 Temmuz 2012

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

Harita Hesaplamaları19 Temmuz 2012

Gerçek Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunlukların Karşılaştırılması, İzdüşümsel Alanın Hesaplanması, Haritadaki Alanı Hesaplama, Ölçek Hesaplama, Eğim Hesaplama...

Total Station nedir ve ne işe yar

«
Total station nedir? Total station nasıl kullanılır? Total station inşaatta çok işe yarar Total station fiyatı öğrenmek için Telefon numarasına 0312 438 49 05 arayın
Uzunluk, açı ve yükseklik ölçmeye yarayan elektronik ölçüm cihazıdır. Cihazdan gönderilen lazer ya da infrared ışın, reflektörden yansıtılır, aletin içindeki bilgisayar ışığın gidip gelme hızından yararlanarak mesafe hesaplar. Reflektörün yüksekliği ve aletin kurulu olduğu sehpanın yüksekliği dikkate alınarak, genelde x,y,z değeri bilinen bir noktadan gözlem yapıldığı için gözlenen noktanın xyz' sine ulaşılabilir. 
Yatay ve düşey açı ölçümlerini sürekli ve otomatik olarak yapabilen, mm hassasiyetinde mesafe okuyabilen, hesaplanmış sonuçları anında ekranda gösterebilen ve hafızaya kayıt edebilen cihazlara Total Station denir.
 
Lazerli mesafe okuyan Reflektörsüz Total Stationlar bir çok inşaat uygulamalarında tercih edilmektedir. Tek kişilik kullanım olanağı sağlaması, ulaşılması zor hedeflere lazerli ölçüm kolaylığı sağlaması reflektörsüz total station cihazlarının önemini arttırmıştır. Harita, mimarlık, maden firmaları tarafından tercih edilmektedir.
 
Total Station Nasıl Kullanılır: Ahşap sehpa kurulur, cihaz bağlama vidası ile bağlanır. Elektronik düzeç ve Lazer şakül yardımı ile cihazın poligon noktasının üstüne kurulumu sağlanır. İstasyon ayarı için durulan nokta , alet yüksekliği, reflektör yüksekliği , bakılan nokta değerleri girilir ve bakılan noktaya ölçme yapılır. Menüden uygun program seçilerek ölçüme devam edilir. Kayıt edilen noktalar kablo, Bluetooth veya USB bellek yardımı ile bilgisayara aktarılabilir.Tüm cad programlarının formatında veri alınabilir. total stationlarda indirgeme işlemi yapılabilir.
Total Station Kalibrasyonu : Uzun süreli taşıma , zamanla kullanım, ani hava sıcaklık değişmeleri gibi nedenler cihazlarda kolimasyon ayarlarının bozulmasına neden olabilir.Teknik servisimize gelen cihazlar hassas kolimatör cihazları ile total stationların kolimasyon yarları yapılır. Total station tamiri aşamasında yapılan işlemler: Düzeç ayarı, Kolimasyon ayarı, Şakül ayarı, Tribrah kontrol ve tamiri, genel bakım ve kalibrasyon ayarları. Leica Yetkili Teknik servisimizde total station'ların tüm tamirleri yapılmaktadır. Cihazların açı ayarları optik kolimatör ile yapılmaktadır. kameralı robotik sistemle cihazların açı dairesi temizliği kontrol edilmektedir.