Blog

3D Laser scanner - Lazer Tarayıcı nedir?21 Nisan 2015

Stonex X300 3 boyutlu tarama için mevcut en iyi çözümdür. Tasarım ve üretim tamamen İtalyadır. Stonex X300 3D Tarama herhangi bir uygulama için en iyi çözümdür. Akıllı tarama sistemi sayesinde detay yoğunluğuna bağlı olarak yüksek hassasiyetli ölçüm yapar. Yalıtımlı dış gövdesi sayesinde EMÖ, optik ve diğer hassas parçaları herhangi bir zarar görme riski olmadan korur.

GNSS (CORS) Cihazı nedir, nasıl kullanılır03 Ocak 2015

İtalyan GPS ve GNSS üreticisi Stonex’in CORS ağları ve klasik RTK çalışmaları için geliştirdiği S9III çözümü etkileyici özelliklerle donatıldı. S9III, en son teknolojiye ve gelişmiş sinyal işleme algoritmasına sahiptir. Dahili haberleşme donanımları ile sorunsuz bir ölçüm hedefleyen S9III, bugün ve gelecekte hizmet verecek tüm uydu navigasyon sistemlerini destekler. GPS, GLONASS, GALILEO ve COMPASS sinyallerine donanım değişikliği yapmadan uyum sağlayan geniş bant GNSS anteni ve anakartı ile geleceğin sistemidir.

Total Station nedir ve ne işe yar03 Ocak 2015

Total station nedir? Total station nasıl kullanılır? Total station inşaatta çok işe yarar Total station fiyatı öğrenmek için Telefon numarasına 0312 438 49 05 arayın

Gökyüzünün En Ayrıntılı Görüntüsü 19 Temmuz 2012

Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzünün en detaylı görüntüsü yayınlandı...

Teodolit nedir, nasıl kullanılır31 Aralık 2014

Teodolit, hassas bir ölçüm aletidir. Mesafe ölçme teodoliteleri; sine-teodolit ve foto teodolit olmak üzere iki tip halinde geliştirilmiştir. Foto-teodolitlerin sine-teodolitlerden farkı bu sonuçlara geniş bir görüş sahası sağlayan gayet hassas, sabit camlevha kameranın konmuş olması ve müteaddit ışıklamaların yapılabilmesidir. Sine-teodolitin bir takip aleti olmasına mukabil foto-teodolit fotoğraf çekme sırasında yerine sabit olarak kalmaktadır.

Türkiye nin sınırlarını yeniden belirleniyor.30 Kasım 2013

Yeni dönemde 81 ilde 16 bin köyün sınırı yeniden çizilecek. Düşmanlıklara, cinayetlere sebep olan arazi ihtilafları bitecek.

Navigasyonda Kıbrıs Krizi19 Temmuz 2012

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

Harita Hesaplamaları19 Temmuz 2012

Gerçek Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunlukların Karşılaştırılması, İzdüşümsel Alanın Hesaplanması, Haritadaki Alanı Hesaplama, Ölçek Hesaplama, Eğim Hesaplama...

Gökyüzünün En Ayrıntılı Görüntüsü

«
Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzünün en detaylı görüntüsü yayınlandı...

 

Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzününen detaylı görüntüsü yayınlandı.

Görüntüyü oluşturabilmek için 1998 yılından beri gözlemler yapılıyor. Bu gözlemlerde 138 megapiksel kamera ve 2,5 metrelik teleskop kullanıldı. Amerika’nın New Mexico eyaletindeki Apache Point Gözlemevi’nden çekilen milyonlarca fotoğraflarla bu kapsamlı görüntü oluşturuldu.

Oluşturulan görüntü o kadar büyük ki ancak 500.000 yüksek çözünürlüklü televizyon vasıtasıyla görülebiliyor. Bu görüntüyü oluşturan proje şu an üçüncü evresinde. Projede yer alan Mike Blanton, projeyle birlikte açığa çıkan trilyonlarca piksel verinin üzerinde senelerce çalışılabileceğini ifade ediyor.

Işık tayflarını ölçmeye odaklanılan projenin üçüncü bölümü 2008 yılında başladı. Projenin bu aşamasındaki amaç, bir milyonun üzerinde olan gökadaların ışık tayfalarının ölçümüyle, gökadaların uzaklıkları hakkında bilgi edinebilmek. Bu sayede gökyüzünün en büyük 3 boyutlu görüntüsü oluşturulabilecek.

 

 

Kaynak: http://haberita.com/