Blog

3D Laser scanner - Lazer Tarayıcı nedir?21 Nisan 2015

Stonex X300 3 boyutlu tarama için mevcut en iyi çözümdür. Tasarım ve üretim tamamen İtalyadır. Stonex X300 3D Tarama herhangi bir uygulama için en iyi çözümdür. Akıllı tarama sistemi sayesinde detay yoğunluğuna bağlı olarak yüksek hassasiyetli ölçüm yapar. Yalıtımlı dış gövdesi sayesinde EMÖ, optik ve diğer hassas parçaları herhangi bir zarar görme riski olmadan korur.

GNSS (CORS) Cihazı nedir, nasıl kullanılır03 Ocak 2015

İtalyan GPS ve GNSS üreticisi Stonex’in CORS ağları ve klasik RTK çalışmaları için geliştirdiği S9III çözümü etkileyici özelliklerle donatıldı. S9III, en son teknolojiye ve gelişmiş sinyal işleme algoritmasına sahiptir. Dahili haberleşme donanımları ile sorunsuz bir ölçüm hedefleyen S9III, bugün ve gelecekte hizmet verecek tüm uydu navigasyon sistemlerini destekler. GPS, GLONASS, GALILEO ve COMPASS sinyallerine donanım değişikliği yapmadan uyum sağlayan geniş bant GNSS anteni ve anakartı ile geleceğin sistemidir.

Total Station nedir ve ne işe yar03 Ocak 2015

Total station nedir? Total station nasıl kullanılır? Total station inşaatta çok işe yarar Total station fiyatı öğrenmek için Telefon numarasına 0312 438 49 05 arayın

Gökyüzünün En Ayrıntılı Görüntüsü 19 Temmuz 2012

Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzünün en detaylı görüntüsü yayınlandı...

Teodolit nedir, nasıl kullanılır31 Aralık 2014

Teodolit, hassas bir ölçüm aletidir. Mesafe ölçme teodoliteleri; sine-teodolit ve foto teodolit olmak üzere iki tip halinde geliştirilmiştir. Foto-teodolitlerin sine-teodolitlerden farkı bu sonuçlara geniş bir görüş sahası sağlayan gayet hassas, sabit camlevha kameranın konmuş olması ve müteaddit ışıklamaların yapılabilmesidir. Sine-teodolitin bir takip aleti olmasına mukabil foto-teodolit fotoğraf çekme sırasında yerine sabit olarak kalmaktadır.

Türkiye nin sınırlarını yeniden belirleniyor.30 Kasım 2013

Yeni dönemde 81 ilde 16 bin köyün sınırı yeniden çizilecek. Düşmanlıklara, cinayetlere sebep olan arazi ihtilafları bitecek.

Navigasyonda Kıbrıs Krizi19 Temmuz 2012

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

Harita Hesaplamaları19 Temmuz 2012

Gerçek Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunluğu Hesaplama, Haritadaki Uzunlukların Karşılaştırılması, İzdüşümsel Alanın Hesaplanması, Haritadaki Alanı Hesaplama, Ölçek Hesaplama, Eğim Hesaplama...

Güneş fırtınaları iletişimi vuracak

«
Güneş fırtınaları iletişimi vuracak Güneş yüzeyindeki aktivitelerin yoğunlaşacağı uyarısı yapılınca Llody’s bir rapor hazırladı. Rapora göre patlamalardan en çok iletişim kanalları etkilenecek. Cep telefonları, telsizler ve navigasyon sistemleri aksaklık yaşayacak.

 Güneş fırtınaları iletişimi vuracak


Güneş yüzeyindeki aktivitelerin yoğunlaşacağı uyarısı yapılınca Llody’s bir rapor hazırladı. Rapora göre patlamalardan en çok iletişim kanalları etkilenecek. Cep telefonları, telsizler ve navigasyon sistemleri aksaklık yaşayacak.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2013 yılı için öngördüğü Güneş patlamalarının, Güneş yüzeyindeki aktivitenin yoğunlaşması nedeniyle yakın dönem içinde etkili olacağı açıklandı. Uzmanlar, Güneş üzerindeki lekelerdeki artışın, patlamaların şiddetinin ve dünyayı etkileme gücünün de yüksek olacağına işaret ettiğini belirtti.

Patlamaların yaratacağı en büyük kaosun ise, ulaşım ve iletişim kanalları üzerinde yaşanması bekleniyor.


11 yılın tepe noktası
Zira, bu yıl etkisini gelecek aydan itibaren hissettirmesi beklenen patlamalar, “solar maksimum” denilen en üst seviyedeki aktivitelerin ürünü olacak. Çünkü bu yıl, Güneş patlamalarının en yüksek seviyeye çıktığı 11 yıllık periyodun “tepe noktası“na denk geliyor.
Uzmanlar, daha önceki 11 yıllık periyodlarda uydu navigasyonu teknolojisinin hiç kullanılmadığını, bu yüzden artık büyük ölçüde uydu bağlantısıyla kullanılan ulaşım araçlarının ilk kez ciddi ölçüde zarar göreceğini ifade etti.
İngiltere merkezli saygın sigorta şirketi Llody’s’un yayımladığı bir raporda, Güneş patlamalarının doğuracağı sonuçlar yer aldı.
Buna göre, navigasyon sistemleri en çok atmosferin üst katmanı iyonosfer katmanındaki manyetik yoğunluk değişiminden etkilenecek. Dolayısıyla radyo alıcıları, demiryolları, cep telefonları, telsizler ve tüm navigasyon sistemlerinde aksaklıklar yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Saniyenin milyarda biri hata payıyla senkronize edilen navigasyon sistemleri günlük hayat akışında artık büyük bir yer tutuyor. Maksimum patlamaların iyonosfer ve uydular üzerindeki etkilerinin incelenmesi için Avrupa Uzay Ajansı dünya çapında bir gözetleme istasyonu kuruyor.
Bu sayede, bir sonraki periyodlarda gezegenin daha az etkilenmesi için yeni sistemler geliştirilecek.