Blog

Güneş fırtınaları iletişimi vuracak

Güneş yüzeyindeki aktivitelerin yoğunlaşacağı uyarısı yapılınca Llody’s bir rapor hazırladı. Rapora göre patlamalardan en çok iletişim kanalları etkilenecek. Cep telefonları, telsizler ve navigasyon sistemleri aksaklık yaşayacak.

devamını oku

Harita Hesaplamaları

Gerçek Uzunluğu Hesaplama Gerçek uzunluk, diğer bir deyişle arazi üzerindeki uzunluk, Gerçek Uzunluk = Ölçek (Payda) * Harita Uzunluğu formülü ile ya da doğru orantı kurularak hesaplanır.

devamını oku

Jeofizikte ölçümler nasıl alınır?

Öncelikle ölçüm yapabilmek için araziye veya ölçüm alınmak istenen yere gidip hangi sıklıkla ne ölçümü (özdirenç mi, sp mi, manyetik mi, sismik mi, gravite mi vs)alınacağını belirlemek gerekir.

devamını oku

Jeolojide Harita ve Arazi Teknikleri

3 nokta probleminin çözümü Elimizde harita üzerinde 3 tane noktanın yükseklik değerleri var diyelim. Sadece bu 3 nokta bilgisini kullanarak bu noktaların bulunduğu tabakanın eğim yönünü ve eğim miktarını bulabiliriz

devamını oku

Navigasyonda Kıbrıs Krizi

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

devamını oku

Türkiye'nin sınırlarını yeniden belirleniyor.

Yeni dönemde 81 ilde 16 bin köyün sınırı yeniden çizilecek. Düşmanlıklara, cinayetlere sebep olan arazi ihtilafları bitecek.

devamını oku

Teodolit nedir, nasıl kullanılır?

Teodolit, hassas bir ölçüm aletidir. Mesafe ölçme teodoliteleri; sine-teodolit ve foto teodolit olmak üzere iki tip halinde geliştirilmiştir.

devamını oku

Gökyüzünün En Ayrıntılı Görüntüsü

Uluslararası “Sloan Digital Sky Survey-III” (SDSS-III) tarafından gökyüzününen detaylı görüntüsü yayınlandı.

devamını oku

Total Station nedir ve ne işe yarar?

Uzunluk, açı ve yükseklik ölçmeye yarayan elektronik ölçüm cihazıdır. Cihazdan gönderilen lazer ya da infrared ışın, reflektörden yansıtılır, aletin içindeki bilgisayar ışığın gidip gelme hızından yararlanarak mesafe hesaplar.

devamını oku

GNSS (CORS) Cihazı nedir, nasıl kullanılır?

İtalyan GPS ve GNSS üreticisi Stonex’in CORS ağları ve klasik RTK çalışmaları için geliştirdiği S9III çözümü etkileyici özelliklerle donatıldı.

devamını oku

3D Laser Scanner - Lazer Tarayıcı nedir?

Stonex X300 3 boyutlu tarama için mevcut en iyi çözümdür. Tasarım ve üretim tamamen İtalya'dır.

devamını oku
Ata Mah.Lizbon Cad.No:149 Öveçler- Çankaya/ANKARA
Teklif Al

Teklif Formu